Jeziora Plitwickie

Jeziora Plitwickie

czwartek, 2 lutego 2017

Włochy część 1- Padwa



O wyciecze do Włoch marzyliśmy od dawna. Na szczęście udało nam się tam dotrzeć zanim trzęsienia ziemi stały się tak notoryczne w ostatnim czasie.  Mamy nadzieję że ta sytuacja się zaraz poprawi i będziemy mogli znów tam zawitać. Oczywiście najbardziej bolesne są straty które ponoszą mieszkańcy no i samo państwo w postaci przecudnych budowli.
Zanim przejdziemy do miejsc które zwiedziliśmy, chcielibyśmy wspomnieć troszkę o języku i zachowaniach tam panujących. Włochy to kraj w którym moglibyśmy mieszkać. Bardzo podoba nam się ich sposób bycia, temperament, życzliwość, wyluzowany stosunek do życia. Bardzo fajnie słucha się ich rozmów prowadzonych podniesionym głosem. Ma się wtedy wrażenie, że oni rozmawiają całym ciałem. Oni dużo rzeczy przeżywają dużo intensywniej niż zwykli Europejczycy. Przyglądanie się takim sytuacjom jest fascynujące.  W dzisiejszych czasach można o nich powiedzieć dużo więcej niż intensywni kochankowie. 


Kilka podstawowych zwrotów:
Dzień dobry- buongiorno
Dobry wieczór- buonasera
Do widzenia- arrivederci
Cześć- ciao
Ile kosztuje-quanto costa?
Gdzie- dove?
Kiedy –quando?
Jaki-quale?
Ile-quanto?
Dlaczego- perche?
Prosto-sempre diritto
W prawo- a destra
W lewo-a sinistra
Jutro- domani
Dziękuję- grazie
Proszę- prego
Nie wiem- non lo so
Napisy:
Biuro podróży- agenzia viaggi
Sklep spożywczy- alimentari
Zamknięte- chiuso
Wejście- entrata
Toalety- gabinetti
Sklep mięsny- macelleria
Szpital- ospedale
Przejście dla pieszych- passaggio pedonale
Zabrania się- vietato
Palenie wzbronione- vietato fumare



Padwa
Wspaniale było spacerować śladami Dantego, Galileusza czy Kopernika. Akurat trafiliśmy na obrony. Wszędzie było słychać śpiewy, śmiechy. Radość  była wyczuwalna w powietrzu.  Włosi potrafią swoje sukcesy celebrować w bardzo energiczny, huczny sposób.


Uniwersytet











Charakterystycznym miejscem w Padwie jest Piazza  Prato della Valle.
Znajduje się tutaj 78 posągów osób które przysłużyły się dla miasta. Wśród nich znajdują się dwie Polskie postacie- Stefan Batory i Jan III Sobieski. Na placu można przysiąść na ławeczce i poprzyglądać się otoczeniu. Polecamy uważać na nachalnych sprzedających, wciskających najczęściej portfele, torebki czy paski. 





Bazylika Św. Antoniego
Dla wiernych i turystów to jedno z ważniejszych miejsc w Padwie. Można tutaj dotknąć grobu ze szczątkami  świętego Antoniego oraz złożyć karteczki z intencjami. Nie wolno natomiast robić zdjęć. Do grobu jest kolejka ściśle pilnowana przez straże. Sama Bazylika jest piękna zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. 






Bazylika Św. Justyny 









W Padwie panuje niesamowity klimat nie tylko przez zabytki ale także dzięki roślinności. Balkony mieszkańców są pięknie przystrojone, nawet latarnie zdobi roślinność.







Targ




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz